Ana içeriğe atla
Mod

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Kesin Kayıtlar Hakkında

2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ

PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI

KESİN KAYITLAR HAKKINDA

2022-2023 Eğitim Öğretim yılı Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programının dersleri Perşembe ve Cuma günleri saat 17:00-23:00 arası yapılacaktır. Ders programı ileri bir tarihte https://egf.yildiz.edu.tr/pedagojik-formasyon-egitimi  sayfasında ilan edilecektir.

Lütfen sayfayı takip ediniz. 

05-08 Eylül 2022 tarihleri arasında online olarak başvurular alınmıştır. Aday başvuruları ilgili komisyon tarafından değerlendirilmiştir. Sıralamalarda genel akademik not ortalaması temel ölçüt olup, not ortalaması eşitliği durumunda mezuniyet tarihi daha eski olan adaya öncelik tanınmıştır, mezuniyet tarihide aynı olan adaylardan yaşı küçük olan adaya öncelik tanınarak sıralama yapılmıştır.

Tüm adayların genel akademik not ortalamaları başvuru sistemi tarafından 100’lük sisteme otomatik dönüştürülerek sıralama yapılmıştır. Yeterli sayıda başvuru yapılmayan bölümlerin boş kalan kontenjanları, başvuruların yoğun olduğu bölümlere Pedagojik Formasyon Birim kararıyla aktarılmıştır.

 

Kesin kayıtlar; 13 Eylül 2022 Salı günü saat 10:00’da başlayıp 14 Eylül 2022 Çarşamba günü saat 23:59’da sona erecektir. Kayıt için; 1. Taksit bedelinin pdgfrm@yildiz.edu.tr adresine mail atılması yeterli olacaktır. (Mail içeriğinde tc, ad, soyad ve iletişim numaranız muhakkak yer almalıdır.) Posta, faks veya kargo ile evrak kabul edilmeyecek, şahsen başvuru yapılmayacaktır. 1. Taksit dekontunu mail ile ulaştıran adayların kesin kaydı yapılacaktır.

 

Pedagojik Formasyon Sertifika programı harç ücreti toplam 5.010 TL + %8 KDV’dir. Harç ücreti iki taksit halinde (1. Taksit = 2.705,40 TL ve 2. Taksit = 2.705,40 TL) ödenecektir.

 

Kesin kayıtlar için 1. Taksit bedeli 2.705,40 TL’dir. Aşağıda verilen hesaba ödenmesi gerekmektedir. Bankamatikten yapılan işlemlerde açıklama yazılmayacağı için EFT, HAVALE ile ödeme yapılması uygundur.

 

ÖNEMLİ NOT: Ödeme yapılırken açıklama kısmına adayın T.C. kimlik numarası, Adı ve Soyadı açık olarak yazılmalıdır.

 

YTÜ DÖSİM hesabı:

T.C. Halk Bank Teknopark İstanbul Şubesi

Hesap Adı: Yıldız Teknik Üniversitesi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü

IBAN No: TR52 0001 2001 6510 0044 0000 02

 

Aday, kesin kayıt yaptırdıktan sonra kaydını sildirse dahi kayıt ücreti iade edilmeyecektir.

 

İlan edilen tarihlerde kesin kayıt yaptırmayan adayların yerine sırasıyla yedek adaylar kayıt edilecektir. Yedeklerden kayıt hakkı kazanan adaylara ayrıca bilgi verilecektir.

 

Not: Coğrafya, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi, Felsefe, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı alanlarına Öğretmenlik Uygulaması yapabilecekleri okul ve öğretmen sayıları dikkate alınarak verilebilecek en fazla kontenjan ayrılmıştır.

Almanca, Biyoloji, Elektrik, Fizik, Görsel Sanatlar, Kimya / Kimya Teknolojisi, Müzik alanlarına kayıt yaptırmayan adayların boş kalan kontenjanları yedek aday bulunmadığı için diğer alanlara kaydırılacaktır.

 

 

 

PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI

2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ

BAŞVURU ŞARTLARI, ÖNEMLİ TARİHLER ve KONTENJANLAR

Başvurular; Online ön kayıt ile alınacak olup; yalnızca ilan edilen programlardan lisans mezunu olan adaylar başvuru yapabilecektir. Sıralamalarda genel akademik not ortalaması temel ölçüt olup, not ortalaması eşitliği durumunda mezuniyet tarihi daha eski olan adaya öncelik tanınarak sıralama yapılacaktır.

 

Değerlendirmeler; 100’lük not sistemine göre yapılacaktır. Hem 4’lük hem 100’lük sistemde not ortalaması olan transkriptlerde sadece 100’lük sistem notu dikkate alınacaktır. Üniversiteler tarafından yapılan dönüşümler kabul edilmeyecektir. (Sadece 4’lük not ortalaması bulunan transkriptlerin, YÖK’ün dönüşüm tablosundaki 100’lük sistem karşılığı değerlendirmeye esas olacaktır.)

 

Ön kayıtlar; Online olarak 05 Eylül 2022 Pazartesi günü saat 11:00’de alınmaya başlanacak olup 8 Eylül 2022 Perşembe günü saat 23:59’da sona erecektir. Adayların, başvuruda oluşabilecek teknik sorunlar nedeniyle mağdur olmamaları için başvurularını son güne bırakmamaları önerilmektedir. Başvuru adresi ve Kullanım Kılavuzu sayfanın altında yer almaktadır.

 

 • Ön kayıt yaptıran adayın; kimlik bilgilerinin kontrolü Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ) üzerinden otomatik olarak kontrol edilecektir. Eğitim bilgileri ise YÖKSİS üzerinden otomatik olarak çekilecektir.
 • Ön kayıt başvuru bedeli 130,00 TL’dir. Ön kayıt bedelinin aşağıda verilen Yıldız Teknik Üniversitesi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü (DÖSİM) banka hesabına yapılacaktır:

ÖNEMLİ NOT: Ödeme yapılırken açıklama kısmına adayın T.C. kimlik numarası, Adı ve Soyadı açık olarak yazılmalıdır.

YTÜ DÖSİM hesabı:

T.C. Halk Bank Teknopark İstanbul Şubesi

Hesap Adı: Yıldız Teknik Üniversitesi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü

IBAN No:TR52 0001 2001 6510 0044 0000 02

 • Aday, kesin kayıt hakkı kazansın ya da kazanmasın ön kayıt ücreti iade edilmeyecek ve eğitim öğretim ücretine mahsup edilmeyecektir.
 • Başvuru hakkı bulunmayan ya da başvuruda istenen belge ve bilgileri eksik/hatalı beyanda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Bu adayların ön kayıt ücretleri iade edilmeyecektir.
 • Bilgilendirme ve duyurular https://egf.yildiz.edu.tr/pedagojik-formasyon-egitimi adresinde ilan edilecektir. Başvuru takvimi süresince bu sayfanın takibi adayın sorumluluğundadır. Adaylara telefon desteğimiz bulunmamaktadır.
 • Mezun olduğunuz program ile hangi Formasyon programına başvuruda bulunabileceğinizi duyurumuzdan kontrol ettikten sonra Program Tercihi yapınız. (Ör: Matematik Lisans mezunu aday, Türk Dili Formasyon programına başvurursa adayın başvurusu reddedilir. Başvurusu Matematik programına kaydırılmaz.) Sadece ilana çıkılan programlara başvuru hakkı bulunan adaylar başvuru yapabilirler.

Ön Kayıt İçin Gerekli Belgeler (Başvuru Sistemine Yüklenecek):

 • Nüfus Cüzdanı / Kimlik Kartı (Arkalı/Önlü taratılmış tek dosya PDF formatında)
 • Vesikalık Fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş ve JPG, PNG formatında)
 • Diploma ya da Mezuniyet Belgesi (E-devlet üzerinden alınan belgeler de kabul edilmektedir) (PDF   formatında olmalı. Diplomanın arkasında Genel Ortalama Notu vb. bilgiler yer alıyor ise Arkalı/Önlü taratılmış hali tek dosya olarak eklenmelidir.)
 • Mezuniyet Transkripti (E-devlet üzerinden alınan belgeler de kabul edilecektir) (PDF formatında olmalı)
 • Sosyoloji bölümünden Felsefe bölümünü kazananlar ve Matematik-Bilgisayar bölümünden Matematik bölümünü kazananlar için kredi şartını sağladığına dair taahhüt dilekçesi (PDF formatında olmalı) [Taahhüt dilekçesi için bir şablon mevcut değildir. Adayların kendi hazırlayacakları ve imzalayacakları bir taahhüt dilekçesini PDF formatına dönüştürerek sisteme yüklemeleri gerekmektedir.]
 • Ön kayıt başvuru ücreti dekontu.

 

Kayıt hakkı kazananların listesi; 12 Eylül 2022 Pazartesi günü https://egf.yildiz.edu.tr/pedagojik-formasyon-egitimi adresinde ilan edilecektir. Yeterli sayıda başvuru yapılmayan bölümlerin boş kalan kontenjanları, başvuruların yoğun olduğu bölümlere Pedagojik Formasyon Birim kararıyla aktarılacaktır.

 

Kesin kayıtlar; 13 Eylül 2022 Salı günü saat 10:00’da  başlayıp 14 Eylül 2022 Çarşamba günü saat 23:59’da sona erecektir. Posta, faks veya kargo ile evrak kabul edilmeyecek, online kayıt yapılacaktır.

Pedagojik Formasyon Sertifika programı harç ücreti toplam 5.010 TL + %8 KDV’dir. Harç ücreti iki taksit halinde (1. Taksit = 2.705,4 TL ve 2. Taksit = 2.705,4 TL) akademik takvimde ilan edilen tarihlerde ödenecektir. Ödemeler aşağıda verilen Yıldız Teknik Üniversitesi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü (DÖSİM) banka hesabına yapılacaktır.

Kesin kayıt sürecinde ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

 

Yedek kayıtlar; Kesin kayıt sonucu boş kalan kontenjanlar için 15 Eylül 2022 Perşembe günü https://egf.yildiz.edu.tr/pedagojik-formasyon-egitimi adresinde yedek liste ilan edilecektir. Yedek olarak kayda hak kazananlar 15-16 Eylül 2022 tarihlerinde kayıt yaptırabilirler. Yedek kayıtları, 16 Eylül 2022 Cuma günü saat 23:59’da sona erecektir.

 

Kayıtların kesinleşmesi için harç ücreti ödemesinin gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Herhangi bir nedenle kesinleşmiş kaydını sildiren öğrencilerin harç iadesi kesinlikle yapılmayacaktır.

 

Akademik takvim; Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika programında dersler, 3 Ekim 2022 tarihinde başlayıp, 3 Haziran 2023 tarihinde son bulacaktır. Eğitimler yüz yüze olarak yapılacaktır (Ders günlerinde hafta bazlı değişiklikler yapılabilir).

 

Dersler: Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programında Yer Alan Dersler

I. Dönem

DERSİN KODU

DERSİN ADI

T

U

K

AKTS

 

PFE101

Eğitime Giriş

3

0

3

6

 

PFE103

Öğretim İlke ve Yöntemleri

3

0

3

6

 

PFE105

Sınıf Yönetimi

2

0

2

4

 

PFE107

Özel Öğretim Yöntemleri

3

0

3

6

 

PFE109

Öğretmenlik Uygulaması I

1

6

4

8

 

DÖNEM TOPLAMI

12

6

15

30

 

II. Dönem

DERSİN KODU

DERSİN ADI

T

U

K

AKTS

 

PFE102

Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme

3

0

3

6

 

PFE104

Eğitim Psikolojisi

3

0

3

6

 

PFE106

Rehberlik ve Özel Eğitim

3

0

3

6

 

PFE108

Öğretim Teknolojileri

2

0

2

4

 

PFE110

Öğretmenlik Uygulaması II

1

6

4

8

 

DÖNEM TOPLAMI

12

6

15

30

 

GENEL TOPLAM

24

12

30

60

 

 

Devam; YTÜ Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği gereğince, derslere %70 devam zorunluluğu bulunmaktadır. Öğretmenlik Uygulaması iki dönem; 12’şer hafta şeklinde yürütülmektedir ve %80 devam zorunluluğu vardır.

 

Öğretmenlik Uygulaması: Öğretmenlik Uygulaması I ve Öğretmenlik Uygulaması II dersleri İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün (MEM) tespit edeceği okullarda, İstanbul il sınırları içerisinde yürütülecektir (Uygulamanın günü, ilgili MEB Okulundaki uygulama öğretmeni ile birlikte belirlenecektir).

 

Sertifika programının işleyişinde, Covid-19 pandemisi seyrine bağlı olarak yetkili kurulların alacağı karar doğrultusunda eğitim öğretim uygulamalarında değişiklikler yapılabilir. Tüm duyurularımız https://egf.yildiz.edu.tr/pedagojik-formasyon-egitimi adresinden yapılacaktır.

 

İletişim ve Teknik Destek; Ön kayıt ve kesin kayıt süresi boyunca telefon ile destek verilmeyecektir. Başvuru sistemi üzerinde destek epostası yer almaktadır.

 

Kontenjanlar; YTÜ LİSANS PROGRAMI BULUNAN ALANLAR İÇİN İLAN EDİLEN KONTENJANLARIN YÜZDE 60’ı YTÜ MEZUNLARINA AYRILABİLİR. Mezunlarımızdan yeterli başvuru olmaması durumunda boş kalan kontenjanlar diğer üniversite mezunlarına aktarılır.

Sıra

Atamaya Esas Olan Alanlar

Başvurabilecek Fakülte/Bölüm/Program Mezunları

Kontenjan

1

ALMANCA

 1. Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü
 2. Mütercim – Tercümanlık Bölümü (Almanca)
 3. Alman Dili ve Kültürü Bölümü
 4. Çeviribilim (Almanca) Bölümü

18

2

BEDEN EĞİTİMİ

 1. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 2. Spor Bilimleri Fakültesi
 3. Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu
 4. Sağlık Bilimleri Fakültesi Spor Bilimleri Bölümü

12

3

BİYOLOJİ

 1. Biyoloji Bölümü
 2. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
 3. Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji

24

4

COĞRAFYA

 1. Coğrafya Bölümü

30

5

ÇOCUK GELİŞİMİ EĞİTİMİ

 1. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü
 2. Çocuk Gelişimi Bölümü
 3. Çocuk Sağlığı ve Gelişimi Bölümü

78

6

DİN KÜLTÜRÜ AHLAK BİLGİSİ

 1. İlahiyat Fakültesi
 2. İlahiyat Bilimleri Fakültesi
 3. Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi
 4. Dinî İlimler Fakültesi
 5. İslami İlimler Fakültesi

24

7

ELEKTRİK

 1. Elektrik Mühendisliği
 2. Elektrik-Elektronik Mühendisliği
 3. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

18

8

FELSEFE

 1. Felsefe Bölümü (En az 16 kredi Sosyoloji, 16 kredi Psikoloji aldığını belgelendirenler)
 2. Sosyoloji Bölümü (En az 16 kredi Felsefe, 16 kredi Psikoloji, 8 kredi Mantık aldığını belgelendirenler)

24

9

FİZİK

 1. Fizik Bölümü
 2. Fizik Mühendisliği

30

10

GÖRSEL SANATLAR

 1. Resim
 2. Görsel Sanatlar Bölümü
 3. Resim Anasanat Dalı

18

11

KİMYA/KİMYA TEKNOLOJİLERİ

 1. Kimya Bölümü 
 2. Kimya Mühendisliği 
 3. Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bölümü

30

12

MATEMATİK

 1. Matematik Bölümü 
 2. Matematik-Bilgisayar Bölümü (Kredilerinin en az %70’ini matematik alanında aldığını belgelendirenler)
 3. Matematik Mühendisliği
 4. Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü (Kredilerinin en az %70’ini matematik alanında aldığını belgelendirenler)

66

13

MÜZİK

 1. Müzik ve Sahne Sanatları Bölümünün;
 • Müzik Toplulukları Anasanat Dalı
 • Duysal (ses) Sanatları Tasarımı Anabilim Dalı
 • Koro

6

14

SAĞLIK/SAĞLIK HİZMETLERİ

 1. Hemşirelik Yüksekokulu
 2. Hemşirelik/Bölümü
 3. Ebelik/Bölümü
 4. Sağlık Memurluğu/Bölümü
 5. Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri
 6. Sağlık Eğitimi Bölümü

12

15

TARİH

 1. Tarih Bölümü

42

16

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

 1. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
 2. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü
 3. Türk Halkbilimi Bölümü

72

 

BAŞVURU KLAVUZU

YENİ HESAP OLUŞTURMA

 • https://obs.yildiz.edu.tr/oibs/for_app/ adresine giriş yapınız.
 • “Yeni bir hesap oluştur” linkini tıklayarak sisteme üye olunuz. (E-posta adresi ve T.C. Kimlik numaranız kesinlikle doğru yazılmalı ve adaya ait olmalıdır.)
 • E-posta adresinize gelen doğrulama linkini tıklayınız.
 • Hesabınız doğrulandığında artık sisteme giriş yapabilirsiniz.

 

SİSTEME GİRİŞ YAPMA ve BAŞVURU OLUŞTURMA

 • https://obs.yildiz.edu.tr/oibs/for_app/ adresine giriş yapınız.
 • E-posta ve şifrenizi yazınız, güvenlik sorusunu cevaplayınız. Ardından  “Giriş” butonuna basınız.
 • “Başvurular > Yayımlanan İlanlar” menüsünden “2022-2023 Formasyon Başvurusu” ilanını “İlan Metni” butonuna basarak inceleyiniz. Ardından “Seç” butonuna basınız.
 • Açılan ekranda başvurmak istediğiniz programı bularak yanındaki “Yeni Başvuru Ekle” butonuna basınız. (Başvuru yapılabilecek 16 program iki sayfa halinde listelenmektedir. Başvurmak istediğiniz program ilk sayfada bulunmuyorsa ikinci sayfaya geçiniz.) Sadece Başvuru hakkınız olan bölüme başvuru yapınız, aksi halde başvurunuz reddedilecektir.
 • “Genel Başvuru Açıklamaları” sayfasını inceledikten sonra “Kaydet ve İlerle” butonuna basınız.
 • “Başvuru İlanı” sayfasını inceledikten sonra “Kaydet ve İlerle” butonuna basınız.
 • “Kimlik Bilgileri” sayfasında gerekli alanları doldurarak “Kimlik Bilgilerimi KPS’den Sorgula” butonuna basınız. Kimlik bilgileriniz otomatik olarak doldurulacaktır. Ardından Vesikalık fotoğrafınızı seçininiz ve “Yükle” butonuna basınız. Bilgilerinizin eksiksiz olduğunu kontrol ediniz ve “Kaydet ve İlerle” butonuna basınız.
 • “İletişim Bilgileri” sayfasını eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurunuz ve “Kaydet ve İlerle” butonuna basınız.
 • “Mezuniyet Bilgileri” sayfasında “YÖKSİS Eğitim Bilgilerimi Sorgula” butonuna basınız. Açılan ekrandan Formasyon başvurusu yapabileceğiniz mezuniyetinizi “Seç” butonuna basarak seçiniz. Ardından “Ekle” butonuna basınız ve “Eklenen Mezuniyet Bilgileri” başlığı altında listelendiğinden emin olunuz. “Kaydet ve İlerle” butonuna basınız.
 • “Belgeler” sayfasında “Belge Tipi” seçiniz ve “Belge Yükle” alanına ilgili dosyayı seçiniz. “Yükle ve Kaydet” butonuna basınız. Bu işlemi tüm belge tipleri için tekrar ediniz. “Eklenen Belgeler” başlığı altında tüm dosyalarınızın listelendiğinden emin olunuz. “Kaydet ve İlerle” butonuna basınız.
 • “Program Tercihleri” sayfasında “Tercih Yapılan Programlar ” başlığı altında listelenen tercihinizi kontrol ediniz. Hatalı ise tercihinizi siliniz ve “Program – Tercihler” başlığı altında listelenen programlardan doğru olanı seçerek “Tercih Ekle” butonuna basınız.
 • Bilgileriniz kontrol ettikten sonra “Beyan etmiş olduğum bilgilerin ve yüklemiş olduğum belgelerin doğruluğunu taahhüt ederim. Uyuşmazlık tespit edilmesi durumunda "Başvurumun İptal Edilmesini / Kaydımın Silinmesini" kabul ediyorum. Yukarıda yer alan metni okudum, onaylıyorum.” Kutucuğunu işaretleyip “Kaydet” butonuna basınız.
 • Başvurunuz tamamlanmıştır.
 • Başvurunuzu düzenlemek ya da iptal etmek istediğinizde “Başvurular > Başvurularım” menüsünden “Başvuruyu Düzenle” butonuna basarak başvurunuzu düzenleyebilir ya da “Sil” butonuna basarak başvurunuzu silebilirsiniz.

 

ÖNEMLİ UYARILAR

Başvuru şartlarını sağlayıp sağlamadığınız adayın beyanı esas alınarak belirlenecektir. Hatalı/Eksik başvurular reddedilecektir. Bundan dolayı bilgilerinizin doğruluğundan emin olduktan sonra başvurunuzu onaylayınız.

Kimlik bilgileri, Mezuniyet bilgileri ve başvuru yapılabilecek Formasyon programının doğruluğunu özellikle doğru olduğundan emin olunuz. 

Mezun olduğunuz program ile hangi Formasyon programına başvuruda bulunabileceğinizi duyurumuzdan kontrol ettikten sonra Program Tercihi yapınız. (Ör: Matematik Lisans mezunu aday, Türk Dili Formasyon programına başvurursa adayın başvurusu reddedilir. Başvurusu Matematik programına kaydırılmaz.)

Sadece ilan edilen programlara başvuru hakkı bulunan adaylar başvuru yapabilir.